• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret232546
Gurur Duyduklarımız
İSTİKLAL MARŞI'MIZIN
10 KITASINI EZBERE 
OKUDUK

TÜRKİYE - İSTANBUL HADIMKÖY İLKOKULU

 DAİMA KALBİMİZDE...
                     
4.Sınıfta Hangi Dersler Var?

Yeni düzenlenen 4+4+4 eğitim sistemine göre Milli Eğitim Bakanlığı haftalık ders saatlerini açıkladı. Buna göre seneye 4. sınıf olacak öğrencilerimizin göreceği haftalık ders saatleri şöyle oldu:

TÜRKÇE : 8 ders saati

MATEMATİK: 5 ders saati

FEN BİLGİSİ : 3 ders saati

SOSYAL BİLGİLER : 3 ders saati

İNGİLİZCE : 2 ders saati

DİN KÜLTÜRÜ : 2 ders saati

GÖRSEL SANATLAR : 1 ders saati

MÜZİK : 1 ders saati

TRAFİK GÜVENLİĞİ : 1 ders saati

İNSAN HAKLARI,YURTTAŞLIK VE DEMOKRASİ : 2 ders saati

OYUN VE FİZİKİ ETKİNLİKLER : 2 ders saati

 

Ders saatlerindende görebileceğiniz üzere Türkçe ders saati düşürüldü. Matematik dersi 1 ders eklenerek 5 saate çıktı. Beden Eğitimi dersi tamamen kaldırıldı. Resim ve Müzik dersleri 2 saatten 1 er saate düşürüldü. Serbest etkinlik kalktı. Yerine 2 saatlik oyun ve fiziki etkinlikler geldi. Bu dersin içeriğininde 1 saat serbest etkinlik , 1 saatte beden eğitimi olabileceğini (ben öyle uygulayacağım) söyleyebilirim.

3 ders Sosyal Bilgiler ve 2 ders Demokrasi dersi içeriği bakımından birbirlerini tamamlayan sözel dersler. Ama 4. sınıf düzeyinde bu kadar yoğun olmalımıydı tartışılır. Öğrencilerimizin bu derslerde bir süre sonra sıkılmaya başlayabileceğini düşünüyorum.

İngilizce,Din Kültürü ve Trafik dersleri içerik bakımından öğrencilerimizin ilgisini çekecektir. Ancak İngilizce dersine 1 saat daha eklenebilirdi, eskiden olduğu gibi 3 ders olsa iyi olurdu.

Fen Bilgisi dersi öğrencilerimizin en çok eğlendikleri derslerin başında gelmektedir. Bence bu dersin ders saati 4 saat olmalıydı.

3.sınıftan 4. sınıfa geçişte bence çocuklarımızın en çok zorlanacağı konu , oyun ve etkinlik derslerinin azlığı. Buda biz öğretmenlerin ders dışı etkinlikler planlamada işimizi zorlaştıracak gibi görünüyor. Çocukları ise daha yoğun bir ders yükü bekliyor. Bir önceki sene  11 saate kadar çıkan oyun ve etkinlik dersleri birden bire 4 saate iniyor. Öğrencilerimizin bu duruma alışmaları en az bir - iki ay zaman alacaktır. Sonra yavaş yavaş alışmaya başlayacaklardır. Velilerimize tavsiyem başlarda çocukların bu durumunu göz önünde bulundurmaları. (Yani isteksizlik, okula gitmeme,derslerde başarı durumunda bozulma  vb yaşanabilir.)

MEB yeni bir düzenlemeye gitmez ise seneye öğrencilerimizi bu dersler bekliyor. İnşallah hepimiz için yararlı bir program olur.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      149652 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın